Jóga jako životní styl a jógové pozice

Spread the love

Každý z vás již určitě někdy slyšel o formě cvičení, které se nazývá Jóga. Nejedná se však o pouhé cvičení, jóga je obohacená o soustředění na správné dýchání. Jóga je jistý způsob života, který zahrnuje chování, myšlení, stravu a celkový životní styl. Provozováním jógy se mnoho lidí změnilo a přehodnotilo své hodnoty, díky józe se také stali klidnějším a vyrovnanějším člověkem.

Základem jógové praxe je cvičení tzv. jógových pozic. Těm se odborně říká ásan.Tyto pozice není vhodné brát jako pouhé cvičení. Jedná se o statické a pohodlné cviky, které spíše protahují všechny svaly a části těla a také uvolňují klouby. Rozdílem proti normálnímu cvičení je, že pozice působí též na orgány člověka, na jeho mysl a celkově na duchovno člověka.

Jógových pozic existuje celá řada, jsou často kategorizovány dle hlediska náročnosti. Základní pozice, kterou možná znáte nebo jste již o ní alespoň slyšeli, je „kobra“. Často používaným cvikem jógy v ČR je „vítání slunce“. Ačkoliv se může zdát cvičení jógy poměrně jednoduché, není tomu tak. Náročnost cvičení spočívá ve výdrži. Dalšími pozicemi jsou například pozice tygra, hory, závory, velblouda apod. Chcete-li se udržovat ve formě fyzické i psychické, pak zkuste jögu.

Napsat komentář